Bierzcie i ściągajcie z tego wszyscy.
- wieloletnie zatargi graniczne,
- najazdy tatarskie na województwa południowo-wschodnie,
- wyprawy Kozaków na miasta tureckie
Pretekstem stało się spalenie przez Kozaków Warny.
Hetman Stanisław Żółkiewski, wyprzedzając przewidywany atak turecki,zaatakował. Wojska polskie zostały rozbite przez przeważające siły turecko-tatarskie. W chaotycznym odwrocie zginął Żółkiewski. Zagony tureckie zapuściły się w głąb kraju.
Decydującą bitwę kolejnej kampanii stoczono później, w 1621 roku, pod granicznym Chocimiem. Polsko-kozackimi siłami dowodził Jan Karol Chodkiewicz. Podczas oblężenia zginął. W krytycznym momencie rozpoczęto rokowania, podpisano pokój; Rzeczpospolita jako " przedmurze chrześcijaństwa”.
Wojny polsko-tureckie w II połowie XVII wieku rozpoczął najazd wojsk tureckich za panowania Wiśniowieckiego. Turcy przekroczyli Dniepr i zdobyli Kamieniec Podolski - najpotężniejszą twierdzę osłaniającą polskie pograniczem; następnie zajęli Podole. Podpisano upokarzający dla Polski pokój w Buchaczu: król oddał Turcji ziemie i zobowiązał się po płacenia haraczu.
W 1673 r. zreformowane wojska polsko-litewskie pod wodzą hetmana Jana Sobieskiego zaatakowały Turcję i odniosły pod Chocimiem świetne zwycięstwo nad armią sułtańską.
W 1683 r. wobec zagrożenia ze strony wspólnego wroga Polska i monarchia Habsburgów zawarły sojusz zaczepno-obronny.
Turcy pojawili się pod Wiedniem 10 lipca 1683 r., po austriackiej prośbie o pomoc 12 września 1683 roku wojska tureckie zostały rozbite pod Wiedniem przez polską husarię.
Bitwa wiedeńska:
- zmienia bieg historii Europy
- uratowała chrześcijaństwo
- zapoczątkowała upadek potęgi politycznej państwa Osmanów
Pokój z Turcją zawarty w 1699r., już po śmierci Sobieskiego, zawarto w Karłowicach w Serbii. Rzeczpospolita odzyskała Kamieniec i ziemie utracone w układzie buczackim, jej granicą ponownie stał się Dniepr. Podole powróciło do macierzy.
Full tekst tutaj.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Treść możemy wykorzystać przeciwko Tobie ;o