:)

poniedziałek, 30 maja 2011

Woda jest niepalna. Wsiąka w palące się ciała, pobierając od nich ciepło. Para wodna powstająca w czasie zetknięcia wody z gorącym przedmiotem hamuje palenie (zmniejsza się wówczas stężenie tlenu w powietrzu. Woda nie jest uniwersalnym środkiem gaśniczym. Nie wolno jej używać do:
-instalacji elektrycznych pod napięciem
-płynów łatwo palnych lżejszych od wody, gdyż opada ona na dno, a substancje palące, rozbryzgując się dookoła, mogą się rozprzestrzeniać, zwiększając tylko pożar
-sodu, karbidu, potasu, ponieważ woda powoduje wydzielanie się z nich gazów łatwo palnych i może dojść do zwiększenia pożaru
-wapna palonego, które w kontakcie z wodą zwiększa swoją temperaturę
-nagrzanych metalowych konstrukcji maszyn i urządzeń, w tym komputerów, ponieważ nagłe ochłodzenie naraża je na dodatkowe uszkodzenia
-eksponatów muzealnych, księgozbiorów i innych cennych przedmiotów, ponieważ woda przyspieszy ich zniszczenie
Piana gaśnicza – powstaje przez wymieszanie środka pianotwórczego z wodą i powietrzem. Tłumi ona płomień, izolując od powietrza i obniżając temperaturę palonego się ciała.
Piasek odcina dostęp tlenu, zapobiega rozpryskiwaniu się ciała palnego, zmniejsza powierzchniowo temperaturę palącego się ciała i promieniowanie ciepła.
Proszki gaśnicze, którymi są drobno zmielone sole nieorganiczne, stosuje się do gaszenia przedmiotów palących się w wysokich temperaturach, metali lekkich, gazów, cieczy palnych. Ze względu na swoje właściwości nadają się do gaszenia cennych przedmiotów, np. eksponatów muzealnych, księgozbiorów oraz instalacji pod napięciem.
Dwutlenek węgla nie powoduje zniszczenia materiału i nie przewodzi prądu, dlatego używa się go przy pożarach instalacji elektrycznych pod napięciem. Można nim tez gasić farby, oleje, lakiery, gazy. Jego właściwości gaśnicze polegają na obniżeniu stężenia tlenu w strefie spalania. Stosowany jest w pomieszczeniach zamkniętych.
Podręczny sprzęt gaśniczy jest używany przez pracowników, zanim na miejsce przybędzie straż pożarna. Jest on prosty w obsłudze i musi się znajdować w widocznym miejscu. Do podręcznego sprzętu gaśniczego zaliczamy: gaśnice przenośne i przewoźne, tłumice, koce gaśnicze, wiadra, beczki z wodą.
Gaśnica proszkowa - jest to cylindryczny zbiornik zaopatrzony w dźwignię uruchamiającą zawór lub zbijak. Środek gaśniczy (proszek) wyrzucany jest przez dyszę lub wężyk zakończony prądowniczką przy pomocy gazu obojętnego (azot lub dwutlenek węgla). Po dostarczeniu gaśnicy w miejsce pożaru zrywamy plombę i wyciągamy zawleczkę blokującą, uruchamiamy dźwignię lub wciskamy zbijak i kierujemy strumień środka gaśniczego na ognisko pożaru. Działanie gaśnicy proszkowej można w każdej chwili przerwać przez zwolnienie dźwigni uruchamiającej lub dźwigni prądowniczki. Ze względu na swoją budowę syfonową gaśnica prawidłowo pracuje tylko w pozycji pionowej.
Gaśnica pianowa - zasady obsługi gaśnicy pianowej są podobne do zasad obsługi gaśnicy proszkowej.
Gaśnica śniegowa - jest to cylindryczny zbiornik zaopatrzony w zawór (pokrętny lub szybko otwieralny) i wężyk zakończony dyszą wylotową. Wewnątrz gaśnicy znajduje się skroplony dwutlenek węgla, który po uruchomieniu gaśnicy pod własnym ciśnieniem wydostaje się na zewnątrz oziębiając się do temperatury ok. – 80C. Po dostarczeniu gaśnicy w miejsce pożaru zrywamy plombę zabezpieczającą (ewentualnie wyciągamy zawleczkę blokującą), uruchamiamy zawór i kierujemy strumień środka gaśniczego na ognisko pożaru. Działanie gaśnicy śniegowej można w każdej chwili przerwać zamykając zawór.
Należy pamiętać, że:
1. W czasie działania gaśnicy należy ją trzymać tylko za uchwyty,
2. Nie wolno używać tych gaśnic do gaszenia palącej się na człowieku odzieży.
Ze względu na swoją budowę syfonową gaśnica prawidłowo pracuje tylko w pozycji pionowej.
Podstawowy sposób użycia poszczególnych gaśnic przedstawiany jest także w sposób graficzny na etykietach naklejonych na gaśnice.
Organizacja akcji gaśniczej:
1.Rozpoznawanie miejsca pożaru - zebranie informacji na temat mieszkańców budynku. Ustalenie ile osób przebywa w zagrożonym budynku, gdzie, wiek stan zdrowia.
2.Wyszukiwanie osób zagrożonych pożarem - osoby dorosłe i zdrowe same szukają wyjścia, dostają się do okien. Można wyskakiwać z okien gdy wysokość nie przekracza 6 m.
3. Sposoby ratowania ludzi- dzieci - szafy, łóżka, pod pościelą, ciemne kąty. Przed wejściem do zadymionego pomieszczenia w miarę zmoczyć swoją odzież. Poruszamy się w pozycji schylonej lub czołgamy się, przy ścianach. Dzieci wynosi się na rękach, dorosłych jeśli są o własnych siłach prowadzi się do wyjść ewakuacyjnych. Nie wolno dopuścić do wybuchu paniki.
Pożary ze względu na rodzaj palącego się materiału:
A-ciała stałe najczęściej pochodzenia organicznego (papier, węgiel, drewno, wełna, mogą być również tworzywa)- woda, piana gaśnicza, proszek gaśniczy, dwutlenek węgla.
B-ciecze palne i substancje stałe topiące się pod wpływem wysokiej temperatury (benzyna, ropa, alkohole, parafina, aceton, pak, lakiery, pasty do podłogi itp., topiące się tworzywa sztuczne) - piana gaśnicza, proszek gaśniczy, dwutlenek węgla.
C-gazy (metan, propan, butan, acetylen) - proszek gaśniczy, dwutlenek węgla
D-metale (magnez, elektron, sód, potas) - piasek
F-tłuszcze i oleje w urządzeniach kuchennych - specjalne roztwory gaśnicze
Pożary:
-okres wojny
1. pożary pojedyncze - mogą być wewnętrzne i zewnętrzne w zależności od tego, czy są wewnątrz, czy na zewnątrz budynku.
2.pożary blokowe to najczęściej efekt łączenia pożarów pojedynczych. Mogą zająć kilka budynków, a nawet całe ulice.
3. pożary przestrzenne obejmują kilka ulic lub wiele pożarów łączących się w jedno ognisko. Trwają długo, a ich sprzymierzeńcami są: gęsta zabudowa, wietrzna pogoda, drewniane szopy i parkany oraz składy materiałów łatwopalnych.
4.burze ogniowe: mogą powstawać z połączeń pożarów przestrzennych lub pojedynczych. Są trudne lub niemożliwe do ugaszenia. Ze względu na wysoką temp. i utrudnioną akcje gaśniczą szybko rozprzestrzeniają się na wszystkie pobliskie obiekty. Pożary takie najczęściej są skutkiem zmasowanego nalotu. Mają powierzchnie co najmniej 3 km2.
Przyczyny powstawania w czasie pokoju:
• wadliwa instalacja elektryczna, przebicie izolacji elektrycznej, zwarcie
• podpalenia
• nieumyślne zaprószenia ognia przez człowieka
• wypadki komunikacyjne
• wypalanie traw
• susze
• niedopałki papierosów
• pozostawione bez nadzoru źródła ciepła
• wadliwość instalacji gazowej
• wyładowania atmosferyczne
• samozapalenia – dotyczy substancji, które zostały silnie skoncentrowane w jednym miejscu, jak na przykład: wilgotne siano, wata, torf, węgiel, farby. W ich wnętrzu, ze względu na brak cyrkulacji powietrza, wytwarza się temperatura powyżej 200 °C (zazwyczaj powyżej 250 °C!), co prowadzi do tlenia, a dalej powstania płomieni. Niektóre rośliny (Pirofity) i całe formacje roślinne są przystosowane do okresowych pożarów, a ich budowa i wydzielane przez nie substancje (np. olejki eteryczne) sprzyjają samozapłonowi.



To pewnie nie wszystko ;] wiem bo nie wstawiłam pewnie tego co było na początku;] jak znajdziecie to wstawcie ;))))

czwartek, 26 maja 2011

SYMPOZJUM

Jest ktoś może chętny na sympozjum? Zastanawiałam się, że można by było zrobić coś w stylu jego biografii. Mini referat a raczej przedstawienie jego życia w sposób zabawny włączając w to fragmenty jego utworów. Pani powiedziała, że lepiej by było skupić się na jednym okresie jego życia. Dlatego jak wolicie :)) To co ktoś byłby chętny? ;D <"Oferta" ważna do dzisiaj^^> Bo jutro scenariusz ma mniej więcej być

wtorek, 24 maja 2011

Dzieci Internetu

Wiecie że jak nosicie takie kolorowe bransoletki pokazujecie całemu światu że jesteście... hm, chętne? :D Wyguglujcie sbie. Przekopiowałbym Wam ten wpis z forum. Ale to prawie jak porno. Nie jesteście 18+. Chronię Was od grzechu. :*

Zapewne kojarzycie te bransoletki. Ponieważ Monika nie chce wyrażać tak otwarcie swojej chuci, chciała dowiedzieć się, czy jej sznurki coś znaczą. W sumie teraz już wie więcej niż powinna. Rada na przyszłość: nie zadawajcie pytań na Samosi i Kowbojkach (linki po to bo wiem, że i tak to zrobicie).


Nie znają się. Na deser ↓

Mistrzyni Ciętej Riposty:

piątek, 20 maja 2011

KONIEC ŚWIATA

FINE DEL MONDO
END OF THE WORLD
ENDE DER WELT
DÜNYANIN SONU
KONIEC ŚWIATA
FIN DU MONDE
КОНЕЦ МИРА
世界末日
Qiyamət


W związku z tym, ze jutro "będzie" Koniec świata, mój plan zlikwidowania Bodzia się nie powiedzie, gdyż zabrakło mi czasu na dokończenie tego genialnego dzieła. ;[
Chciałabym się z Wami pożegnać;)
Więc ślę wam wielkie

NARA W LEPSZYM ŚWIECIE ;)


Oczywiście nie bierzcie tego na poważnie;) *


* no może prócz Bodzia huehue!!!


środa, 18 maja 2011

Polski i jego brak

Dla niekumatych, bądź dla tych, którzy nie zaglądają na zastępstwa:

JUTRO NIE MA POLSKIEGO
A NA CHEMII BĘDZIEMY POMAGAĆ NA AULI

A tak poza tym, to na kiedy jest zapowiedziana poprawa z Matmy??




***


Posty;) Posty;) Posty;)

W związku z tym, że jesteśmy mat-inf, mam dla Was zagadkę na myślenie.
I ŻADNYCH ROZWIĄZAŃ Z NETA!!! ;]

Trzech gości w hotelu zadzwoniło po room servis i zamówiło dwie duże pizze. Delivery boy wkrótce je dostarczył razem z rachunkiem na $30,00. Każdy z gości dał mu banknot $10,00 i chłopak wyszedł. Na razie wszystko jasne. Kiedy delivery boy daje kasjerowi te $30,00 ten mówi mu że zaszła pomyłka. Rachunek powinien być tylko na $25,00 a nie na $30,00. Kasjer daje chłopakowi pięć banknotów $1,00 i mówi mu żeby zaniósł je z powrotem trzem gościom, którzy zamówili pizze. Na razie wszystko OK. W drodze do ich pokoju chłopak wpada na pewna myśl. Przecież oni nie dali mu napiwku, więc kalkulując iż i tak nie da się podzielić tych $5,00 na trzy równe cześci, on zatrzyma sobie $2,00 jako napiwek a im zwróci $3,00. Jak dotąd wszystko all right.
Chłopak puka w drzwi i jeden z gości otwiera. Chłopak wytłumaczył jaka zaszła pomyłka i daje mu $3,00 po czym odchodzi ze swoimi $2,00 napiwku w kieszeni.


Teraz zaczyna sie zabawa!
Wiemy, ze $30-$25=$5 Co nie?
$5-$3=$2 Prawda? No to w czym jest problem?
Wszystko się zgadza?




Niezupełnie. Odpowiedźcie na to:
Każdy z trójki gości dał początkowo $10,00.
Każdy dostał z powrotem $1,00 reszty. To oznacza, że każdy zapłacił $9,00 co pomnożone przez 3 daje $27,00.
Delivery boy (czyli "chłopak") zatrzymał sobie $2,00 napiwku.
$27,00 plus $2,00 równa się $29,00.

Gdzie do jasnej jest jeszcze jeden dolar?




POWODZENIA!!!

Uwaga

Spotkanie z rodzicami zostało przełożone na za tydzień.
Nie zapomnijcie powiedzieć rodzicom :)

wtorek, 17 maja 2011

:)
Jutro jest spotkanie rodziców z nauczycielami w szkole. Pamiętajcie powiadomić rodziców!!! :o
No i poza tym na którą to jest??






Jutro Colin <łiiii>

niedziela, 15 maja 2011

FIZYKA

Do opisu pola elektromagnetycznego są stosowane dwie wielkości: indukcja magnetyczna (B) i natężenie pola magnetycznego.

Indukcja jest to wektor o kierunku stycznym do linii pola i zwrocie zgodnym ze zwrotem linii (jej wartość mierzymy w teslach [T])

Wartość indukcji zależy od:

-rodzaju ośrodka, wielkość charakteryzująca rodzaj ośrodka

μ - przenikalność magnetyczna

μ =12.58*10-7

-natężenia prądu w przewodnikach - I

-odległości od przewodnika – r

Pole wewnątrz zwojnicy zależy od:

-ilości zwojów - n

-długości zwojnicy - l

-natężenia prądu – I

Siła Lorentza – siłą z jaką pole magnetyczne działa na ładunki elektryczne

Siłę Lorentza definiujemy jako iloczyn wektorowy

Wartość tej siły zależy od wartości ładunku, prędkości ładunku, wartości indukcji magnetycznej oraz sinusa kąta pomiędzy prędkością a indukcją (liniami pola).

Siła Lorentza nie działa (jest równa zero) gdy ładunek się nie porusza lub porusza się wzdłuż linii pola (wektory V i B są do siebie równoległe) F=O --- V=0 lub V||B

Siła Lorentza osiąga wartość maksymalną gdy ładunek porusza się prostopadle do linii pola (wektory V i B są do siebie prostopadłe) wówczas siła ma wartość równą iloczynowi wartości ładunku, prędkości ładunku i indukcji magnetycznej. F=qVB

Siła Lorentza działa prostopadle zarówno do prędkości ładunku jak i do indukcji magnetycznej.

Reguła lewej dłoni:

Ustawiamy lewą dłoń tak aby linie pola wbijały się w jej wewnętrzną część, a palce wskazywały prędkość ładunku. Wówczas odgięty kciuk wskaże zwrot siły działającej na ładunek dodatni. Siła działająca na ładunek ujemny ma zwrot przeciwny.

Siła elektrodynamiczna działa na znajdujący się przewodnik w polu elektrycznym w którym płynie prąd.

Wartość zależy od natężenia prądu, długości przewodnika, indukcji magnetycznej i kąta jaki tworzy przewodnik z indukcją (liniami pola).

Siła nie będzie działała (będzie równa zero) gdy:

-prąd nie będzie płynął przez przewodnik (natężenie równe 0)

-przewodnik ustawiony jest do indukcji (linii pola) równolegle

Siła osiągnie wartość maksymalną gdy przewodnik będzie ułożony prostopadle do indukcji (linii pola)

Jeżeli w polu magnetycznym znajdzie isę jakaś substancja, to w jej wnętrzu wytworzy się pole magnetyczne. Pole to może być wzmocnione lub osłabione względem pola zewnętrznego. Informuje nas o tym wielkość, którą nazywamy względną przenikalnością magnetyczną. Może wyrażać stosunek indukcji pola we wnętrzu substancji do indukcji w próżni.

Diamagnetyki i paramagnetyki to substancje mające niewielki wpływ na pole magnetyczne. Ich względna przenikalność magnetyczna jest bliska 1. Diamagnetyki nieco pole osłabiają, a paramagnetyki nieco wzmacniają.

Ferromagnetyki silnie wzmacniają pole magnetyczne od kilkuset do kilku mln razy. Ich przenikalność magnetyczna nie jest stała.

Źródłem pola magnetycznego są poruszające się ładunki elektryczne.

Za własności magnetyczne atomów odpowiadają elektrony. Każdy poruszający się elektron możemy traktować jako malutki magnesik.

W atomach wieloelektronowych własności elektronów mogą się kompensować i atom jako całość nie wytwarza pola magnetycznego – mamy do czynienia z atomem diamagnetycznym.

Z atomów diamagnetycznych zbudowane są diamagnetyki, a z atomów paramagnetycznych – paramagnetyki i ferromagnetyki.

Zachowanie się substancji w polu magnetycznym:

a) Gdy diamagnetyk znajdzie się w polu magnetycznym, siły Lorentza działają na elektrony. Diamagnetyk wytwarza bardzo słabe pole magnetyczne skierowane przeciwnie do tego, w którym się znalazł, co powoduje jego lekkie osłabienia.

b) Atomy paramagnetyczne kompensują się. W zewnętrznym polu może nastąpić ich częściowe uporządkowanie. Paramagnetyk wytwarza bardzo słabe pole magnetyczne. To powoduje wzmocnienie zewnętrznego pola magnetycznego.

W silnym polu magnetycznym diamagnetyk jest wypychany z pola (stara się ustawić prostopadle do linii pola)

W silnym polu magnetycznym paramagnetyk jest wciągany do pola (stara się ustawić równolegle do linii pola)

c) Ferromagnetyki składają się z niewielkich obszarów w których występuje samorzutne uporządkowanie się momentów magnetycznych atomów. Gdy ferromagnetyk jest nienamagnesowany domeny są nieuporządkowane.

Pod wpływem pola zewnętrznego domeny uporządkowały się i są zgodne z liniami pola zewnętrznego.

Ferromagnetyki możemy podzielić na miękkie i twarde. Miękkie po ustaniu działania pola zewnętrznego szybko tracą swoje właściwości. Twarde zachowują je przez dłuższy czas. Uporządkowaniu domen przeszkadza ruch termiczny. W pewnej temperaturze, którą nazywamy temperaturą Curie drgania termiczne są tak silne, że domen nie można uporządkować – ferromagnetyk staje się paramagnetykiem.

Wykorzystanie ferromagnetyków:

-rdzenie w elektromagnesach (transformator) – f.miękki

-magnetyczny zapis informacji – f.twarde


nie wiem czy coś jeszcze :) jak coś to wstawcie resztę :))

czwartek, 12 maja 2011

Geografia - rysunek



Kliknijcie to się powiększy :) Tak, jakby ktoś nie miał. 

środa, 11 maja 2011

Geografia - uprawa gleb

EUROPA
Pszenica (brunatne, płowe):
• N. Francuska
• W. Podolska
• okolice rzeki Ebro i Duero
• płd.-zach. Polska
Kukurydza (brunatne, płowe):
• Wielka N. Węgierska
• wsch. Rumunia
Winorośl (brunatne, płowe):
• śr.-zach. Hiszpania
• Płw. Saletyński
• Sycylia
• Basen Akwitański
• N. Langwedocka
• Peloponez
Oliwki (brązowe, szarobrązowe):
• Peloponez
• N. Andaluzyjska
• płd.-zach. wybrzeże M. Adriatyckiego
• Zach. cz. Sycylii
Buraki cukrowe (brunatne, płowe):
• wsch. Niemiec
• N. Padańska
• Basen Paryski
• Basen Londyński
• wsch. Polski
• Kujawy
Słonecznik (brunatne, mady rzeczne, czarnoziemy):
• obszar rzeki Gwadalkiwir
• płd. Francja
• płn.-zach. Rumunia
• Zach. wybrzeże M. Czarnego
AZJA
Bawełna:
• Dekan
• N. Indusu
• N. Chińska
• Kotlina Syczuańska
Ryż (mady rzeczne, żółtoziemy, czarnoziemy):
• N. Gangesu
• obszar rzeki Jangcy
• południe Płw. Koreańskiego
Bataty (żółtoziemy, czerwonoziemy, brązowe)
• Kotlina Syczuańska
• N. Chińska
• G. Południowochińskie
Soja:
• N. Chińska
• N. Mandżurska
Herbata (mady rzeczne, żółtoziemy, laterytowe):
• Ghaty Zachodnie
• G. Południowochińskie
• N. Gangesu
AFRYKA
Orzeszki ziemne (buroziemy):
• W. Dżos
• N. Senegalu
Maniok (czerwono żółte, brązowo czerwone):
• K. Kongo
• Dolina Gwinea
• W. Wschodnioafrykańska
• Maszona
Proso:
• W. Dżos
• K. Czadu
• Sahel
Kawa (czerwono żółte):
• Madagaskar
• Rów Środkowoafrykański
• Wybrzeże Niewolnicze
• W. Abisyńska
Kauczuk (czerwono żółte):
• Wybrzeże Kości Słoniowej
• Kotlina Konga
Palma daktylowa:
• płn. Algieria
• Egipt
AMERYKA PÓŁNOCNA I ŚRODKOWA
Kawa (brązowo czerwone, czerwono żółte, czerwone):
• Ameryka Środkowa
Kakao:
• Ameryka Środkowa
Tytoń (brunatne, żółtoziemy):
• N. Atlantycka
Banany (brązowo czerwone, czerwono żółte, czerwone):
• Ameryka Środkowa
Trzcina cukrowa:
• Kuba
• N. Zatokowa
Bawełna (żółtoziemy, czerwonoziemy):
• N. Atlantycka
• Wielkie Równiny
• N. Zatokowa
AMERYKA ŁACIŃSKA
Soja (czarnoziemy, brązowe):
• W. Brazylijska
• Pampa
Trzcina cukrowa:
• W. Brazylijska
• płn. Andy
Kawa (czerwonożółte):
• W. Brazylijska
• płn. Andy
Kauczuk (czerwono żółte):
• N. Amazonki
AUSTRALIA
Winna latorośl:
• płd.-wsch. Australia
Pszenica (brązowo czerwone):
• płd.-wsch. Australia
• Zach. Australia

Na geografię trzeba umieć to co wyżej i wszystko co jest w notce bodajże Geografia - gleby. Powodzenia :(

P.S. W czwartek zamiast religii jest biologia, nie ma dwóch ostatnich polskich.

czwartek, 5 maja 2011

geografia- gleby:)






***od klasy I d :):)

niedziela, 1 maja 2011

Zgadnij kto to? - rozwiązanie

Rozwiązanie zagadki sprzed kilku dni, która dotyczyła odgadnięcia osoby znajdującej się na deskorolce, zapewne zaskoczy nie jedną osobę w naszej klasie. No nic - za żadne uszczerbki na zdrowiu nie biorę odpowiedzialności ;-)

Uwaga, uwaga:


Bum. Kto nosi takie spodnie? Do kogo należą te buty? Chyba nie ma wątpliwości - to Monika!

Jedyną osobą, która odgadła, była Aga, ale to się nie liczy, bo była nieco wtajemniczona. Ola też snuła domysły, ale nie dała jednoznacznej odpowiedzi. Niestety, nikt nie wygrał, a dodatkowo Kęs po przeczytaniu rozwiązania, zastanawia się, co sobie zrobić - "jesli to naprawde bedzie Monikaa, to ja nie wiem co sobie zrobie ; ooo!". Mam nadzieję, że dojdziesz do siebie, Kasiu ;) 

Miłego odpoczynku majowego! :*

Zgubiłeś się? Odnajdź się na klasowym blogu ;)