:)

środa, 30 marca 2011

godzina wychowawcza:)

Trzeba ogarnąć ta lekcje, którą podobno mamy prowadzić:o
Robimy to czy nie?
Tematem miały być chyba nasze kłótnie z rodzicami.

poniedziałek, 28 marca 2011

Asertywni aktorzy-amatorzy

Na ostatnich lekcjach wychowawczych, dzięki pomocy naszej Wychowawczyni, odkryliśmy w sobie talenty aktorskie - bynajmniej część osób z klasy je odkryła. Przez dwie ostatnie godziny wychowawcze mogliśmy próbować swoich sił zarówno w byciu reżyserami, jak i aktorami. Jedni byli ludźmi, więc zadanie trudne nie było, gorzej z zapamiętaniem swoich kwestii, które trzeba było wymyślić podczas dziesięciu minut lekcji. Inni byli wieszakami bądź też psami i tu zadanie było utrudnione, jednak wszyscy poradzili sobie wyśmienicie. Tematem scenek każdej z trzech grup było zachowanie asertywne w sytuacjach, które towarzyszą nam na co dzień. Efekty naszych prac sprzed dwóch tygodni przedstawię poniżej.



niedziela, 27 marca 2011

Więcej kucia ;*

Właśnie się zabrałem za histę i patrzę sobie, łojezu. Ale lepiej późno niż wcale. Nie? Reformy Karola Wielkiego (nie wiem czy o to chodzi)

No właśnie chyba nie o to chodzi :C A na pewno nie wszystko. Główne reformy:

- Reforma monetarna: Karol Wielki ustanowił srebro jako kruszec w obiegu. Podstawą tego nowego systemu monetarnego stał się srebrny denar.

- Reforma administracji polegała na podzieleniu przez Karola Wielkiego państwa na hrabstwa i marchie (marchie na granicach) Na czele hrabstw ustawieni byli hrabiowie pełniący funkcje sądownicze i ściągający należne daniny. Powoływanie i odwoływanie ich ze stanowisk zależało jedynie od decyzji króla. Na czele marchii stali z kolei margrabiowie, których od hrabiów różnił jedynie fakt, że musieli organizować obronę granic przed zagrożeniami z zewnątrz.

- Reforma szkolnictwa przeprowadzona przez Karola Wielkiego miała na celu podniesienie wykształcenia duchowieństwa frankijskiego. Była to niemalże konieczność, gdyż większość z nich była tak słabo przygotowana do pełnionych funkcji, że nie potrafiła zrozumieć prostego fragmentu Pisma Świętego, zapisanego po łacinie, należało więc przeprowadzić gruntowną reformę pisma i języka łacińskiego. Budowano szokły parafialne (przy parafiach) i wyższe, przy opactwach i katedrach.

- Wprowadzenie minuskuły karolińskiej, nowego standardu jeśli chodzi o kroje pisma (księgi stały się czytelniejsze, popełniano mniej błędów przy przepisywaniu etc.)

- W czasach panowania Karola Wielkiego pojawił się w państwie Franków system, który przetrwał kolejne wieki i stał się charakterystycznym systemem gospodarczo-społecznym w średniowieczu Był to system lenny, zwanym także feudalnym. Wykształciła się też forma monarchii - monarchia patrymonialna, gdzie władca mógłdowolnie rozdysponowywać ziemiami między potomstwem.

Poza tym, w bitwie pod Poiters walczył Karol MŁOT. Wielki się jeszcze nie urodził :D

Miłej zabawy, hue hue ;/

sobota, 26 marca 2011

Pustynie

Azja

Gobi, Takla Makan, Kyzył-kum, Kara-kum, Mujun-kum, Saryjesik Atyrau, Registan, Thar, Thal, Lota, Wielka Pustynia Słona (Iran), Syryjska, Wielki Nefud, Mały Nefud, Ar-Rub al-Khali, Ałaszan, Ordos (Chiny), Dasht-e Kavir (centralny Iran), Dasht-e Lut (płd.-wsch. Iran), Negew, Kavir-e Namak, Pustynia Cubiego , Aral-kum (wyschnięta część jeziora Aralskiego)

Afryka

Sahara, Wielki Erg Zachodni, Wielki Erg Wschodni, Libijska, Zachodnia, Wschodnia, Arabska, Nubijska, Al Hamada Al Hamra, Kalahari, Namib, Al-Dżafur,

Ameryka Północna

Wielka Pustynia Słona (USA), Mojave, Bolsón de Mapimi, Anza-Borrego, Sonora, Zatoki Kalifornijskiej, Salar de Uyuni w Boliwii, Chihuahua (USA, Meksyk)

Ameryka Południowa

Patagońska, Atacama, Sechura

Australia

Wielka Pustynia Piaszczysta, Tanami, Simpsona, Gibsona, Wielka Pustynia Wiktorii, Mała Pustynia Piaszczysta, Strzeleckiego

Europa

Pustynia Błędowska (Polska), Tabernas (płd.-wsch. Hiszpania)

czwartek, 24 marca 2011

HISTORIA - to co na sprawdzian trzeba umieć :)

ISLAM:
622 rok - ucieczka Mahometa z Mekki
5 kanonów religii:
1. Publicznie głosić podstawowe wyznanie wiary: "Nie ma boga prócz Allaha, a Mahomet jest jego prorokiem"
2. Modlić się 5 razy dziennie
3. Dawać jałmużnę ubogim i potrzebującym
4. Przez jeden miesiąc w roku (ramadan) pościć codziennie od świtu do zachodu słońca
5. Przynajmniej raz w życiu odbyć pielgrzymkę do Mekki.
Koran – święta księga islamu. Według tradycji muzułmańskiej powstawał w latach 610-632, objawiany fragmentami prorokowi islamu, Mahometowi (zm.632) przez Archanioła Dżibrila (Gabriela).
BIZANCJUM:
395 rok - podział cesarstwa rzymskiego na część Wschodnią i Zachodnią
1453 rok - upadek cesarstwa Bizantyjskiego (ostatecznie Konstantynopol zostaje zdobyty przez Turków)
schizma wschodnia - 1054 rok - rozłam między Kościołem greckim a rzymskokatolickim
cezaropapizm - system, w którym władza państwowa (świecka) podporządkowuje sobie władzę kościelną
Kodeks Justyniana (Corpus iuris civilis) - jednolite prawodawstwo w cesarstwie Bizantyjskim, utworzony przez Justyniana Wielkiego
PAŃSTWO FRANKÓW:
496 rok - chrzest Chlodwiga
Merowingowie - dynastia panująca w Państwie Franków w latach 481-753. Nazwa dynastii pochodzi od imienia Meroweusza, władcy Franków z V stulecia. Najwybitniejszym przedstawicielem dynastii był Chlodwig, który zjednoczył dwa plemiona. Pod koniec życia pokonał Wizygotów i przyłączył do państwa Franków Burgundię i Prowansję. Od tamtego momentu cała Galia znajdowała się w rękach Franków. Po jego śmierci państwo uległo licznym podziałom pomiędzy pozostałymi członkami dynastii merowińskiej.
Karolingowie - dynastia panująca w Państwie Franków w latach 753-987. Na dworze Merowińskim funkcje majordomusa sprawował Pepin z Herstalu. Pepin z Herstalu był człowiekiem na tyle przebiegłym, iż w krótkim czasie podporządkował sobie wszystkich królów merowińskich. Jego syn Karol Martel (Młot) stał na czele armii frankijskiej, która zatrzymała najazd arabów na Galię. Karol Młot przygotował grunt do całkowitego przejęcia władzy przez Karolingów. Nowa dynastia wzięła nazwę od jego imienia.
756 rok - przekazanie ziem zdobytych przez wojska Franków papieżowi, przekazał je Pepin Krótki.
Pepin Krótki
(714-768) - król Franków w latach 751-768. Był synem Karola Młota i Chrotrudy (Rotrudy). Zdetronizował i odesłał do klasztoru ostatni9ego króla z dynastii Merowingów.
Karol Wielki
(urodzony 742 lub 747 zmarł w 814) - król Franków i Longobardów. Od 25 grudnia 800 roku cesarz Imperium Rzymskiego. Karol Wielki był synem Pepina Krótkiego i Bertrady z Laon.
Wprowadził Karolingów na szczyty władzy.
Karol Młot (686-741) - król Franków. Był nieślubnym synem Pepina z Herstalu i jego konkubiny Alpaidy.
Majordomus - zarządca dworu królewskiego
732 rok - Karol Wielki pokonał Arabów w bitwie pod Poitiers
800 rok - koronacja Karola Wielkiego na cesarza Imperium Rzymskiego
814 rok - śmierć Karola Wielkiego
843 rok - traktat w Verdun - podzielenie państwa Karola Wielkiego pomiędzy 3 synów Ludwika Pobożnego: Karola Łysego, Lotara I i Ludwika Niemieckiego.
Reformy Karola Wielkiego (nie wiem czy o to chodzi)
-prowadził ekspansję terytorialną we wszystkich kierunkach
-podbój Longobardów (długowłosi; 722 i 774)
-Karol przyjął tytuł króla Longobardów
-wzmocnił władzę centralną
-powołał większe okręgi administracyjne
SŁOWIANIE:
Podział Słowian:
-zachodni - Polacy, Czesi, Słowacy
-wschodni - Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini
-południowi - Serbowie, Chorwaci, Słoweńcy
Pierwsze państwa Słowiańskie:
- Państwo Samona (pierwsza połowa VII w.): założone przez kupca frankijskiego Samona około 624 r. Prawdopodobnie miało charakter związku plemion. Samon dał się poznać jako waleczny władca Słowian, który toczył wojny z Awarami i Frankami. Po jego śmierci państwo rozpadło się.
- Karantania: państwo założone przez słowiańskie plemię Karantan. Głównym ośrodkiem był Krnski Grad (okolice dzisiejszego Klagenfurtu w Austrii). Od lat czterdziestych VIII wieku zależne od królestwa Franków. Po klęsce powstania Ljudewita w latach dwudziestych IX wieku jego odrębność została zlikwidowana.
- Bułgaria: państwo założone przez turecki lud Protobułgarów. Stojący na ich czele chan Asparuch w 681 roku podporządkował swej władzy Słowian zamieszkujących Dobrudżę. W IX wieku Protobułgarzy ulegli slawizacji.
- Slawonia: państwo ze stolicą w Sisak powstało prawdopodobnie w końcu VIII wieku. Było zależne od królestwa Franków. Władca Slawonii, książę Ljudewit, wzniecił w roku 819 powstanie przeciw Frankom. Zostało ono jednak stłumione, a około 838 roku Slawonia została włączona do państwa frankijskiego.
Demokracja wojenna – alternatywna nazwa państwa plemiennego pochodząca od charakterystycznych cech: rozległych funkcji wojskowych państwa i demokratycznego charakteru władzy sprawowanej przez wiece.
Styl Romański:
-kamienne kościoły
-budowa prosta; geometryczne kształty; grube mury
-trzy nawy (poprzeczna, główna, boczna)
-sklepienia (kolebkowe, krzyżowe)
-okna wklęsłe z łukiem półkolistym, łagodne (portale również)
-niskie budowle
-mało zdobień
-przede wszystkim budowle obronne
-Biforium – arkadowe okno lub przezrocze podzielone najczęściej kolumienką lub słupkiem na dwie części.
-Triforium - Podzielone na trzy części okno lub przezrocze.
Polska: Kolegiata NMP i Św. Aleksego w Tumie pod Łęczycą
Europa: Krzywa Wieża w Pizie
WALKA MIĘDZY PAPIEŻEM I CESARZEM:
962-1806 - I rzesza
962 - koronacja Ottona I na cesarza świętego cesarstwa rzymskiego narodu niemieckiego
911 - wymarcie Karolingów, przejęcie władzy przez lokalnych władców.
Otton I (912-973) – książę Saksonii 936–961, król niemiecki od 936 i cesarz rzymsko-niemiecki od 962, z dynastii Ludolfingów. Był synem Henryka I Ptasznika, króla Niemiec i jego drugiej żony Matyldy z Ringelheim, córki saskiego hrabiego Dytryka.
1075 - Dictatus papae
1077 - Henryk IV wyrusza do Canossy, aby ubłagać papieża Grzegorza VII o zdjęcie klątwy
1122 - konkordat Wormacki
konkordat - umowa zawierana między Stolicą Apostolską (papieżem) a państwem ustalająca wzajemne relacje władzy świeckiej i kościelnej w tym państwie.
Spór o inwestyturę – spór między władcą Świętego Cesarstwa Rzymskiego - Henrykiem IV a papieżem Grzegorzem VII o mianowanie biskupów, w istocie jednak chodziło o panowanie nad ówczesnym światem chrześcijańskim, ponieważ obozy papieski (gregoriański) i cesarski chciały realizować własną wizję uniwersalistycznej Europy.
Henryk IV (1050-1106) – król niemiecki od 1056 , cesarz rzymsko-niemiecki od 1084 do swojej abdykacji w 1105 , najstarszy syn cesarza Henryka III i jego drugiej żony Agnieszki z Poitou (Akwitańskiej). Był trzecim cesarzem z dynastii salickiej (zwanej inaczej dynastią frankońską).
Grzegorz VII zwany też Odkupicielem, (1015-1085) – święty Kościoła katolickiego, papież w latach 1073-1085. Należał do papieży-reformatorów, a najlepiej znany jest z powodu tzw. sporu o inwestyturę z władcą Niemiec Henrykiem IV.
Anatema - słowo oznaczające klątwę, wyłączenie ze społeczności (kierowana "osobiście" - do jednej osoby)
Interdykt to nakładany przez władze kościelne lub powstający na mocy prawa kanonicznego przez sam czyn zakaz odprawiania obrzędów religijnych na danym terenie (zbiorowy) lub przez daną osobę. Obecnie nie istnieje już interdykt zbiorowy, ale w średniowieczu był stosowany nawet wobec całych państw, kiedy ich władca szkodził papieżowi (klątwa skierowana przeciw całemu państwu).
WYPRAWY KRZYŻOWE:
Przyczyny:
* odpowiedź i reakcja na agresywną politykę prowadzoną przez władców muzułmańskich
* odbicie (a dopiero potem obrona) Jerozolimy, Świętego Grobu Pańskiego i Ziemi Świętej z rąk niewiernych
* głoszenie religii chrześcijańskiej
* obrona pogranicza Bizancjum
* wyparcie muzułmanów z Ziemi Świętej
* opanowanie Ziemi Świętej przez Turków - prośba cesarza bizantyjskiego Aleksego I o pomoc Cesarstwu Bizantyjskiemu
* rywalizacja papiestwa z cesarstwem - w 1095 r. papież Urban II wezwał do krucjat, obiecując zbawienie, korzyści materialne, wolność dla chłopów
* przeludnienie Europy, brak ziemi, liczne rycerstwo bez ziemi i zajęcia
* dążenia miast włoskich do rozszerzenia szlaków handlowych

Interesy krzyżowców:
* przeludnienie Europy, a także ciągłe konflikty między władcami europejskimi (brak ziem do podziału),
* chęć wzbogacenia się biednego rycerstwa,
* możliwość odpuszczenia wszelkich grzechów, lecz również uzyskania błogosławieństwa za udział w krucjacie
Skutki:
Plusy:
-rozwój sztuki militarnej
-rozwój miast nadmorskich
-rozszerzenie wiedzy o otaczającym świecie
-zmiana trybu życia europejskich feudałów
-przyjęte zostały obyczaje wschodnie, dworska grzeczność
-sposób ubierania się, urządzania mieszkań
Minusy:
-nasilenie się postaw antysemickich
-utrwalenie schizmy wschodniej
Urban II (1042-1099) - papież w okresie od 1088 do 29 lipca 1099, błogosławiony Kościoła katolickiego.
synod w Clermont - 1095 - zebranie przedstawicieli duchowieństwa i świeckich w kościołach chrześcijańskich pod przewodnictwem papieża Urbana II
Pierwsza wyprawa krzyżowa zapoczątkowała okres zbrojnych wypraw krzyżowych, rozpoczętych przez Papieża Urbana II od apelu na synodzie w Clermont 27 listopada 1095 roku. Wyprawa wyruszyła w 1096 roku, z podwójnie obranym celem – zdobycia Jerozolimy i Ziemi Świętej oraz uwolnienia wschodnich chrześcijan spod islamskiej władzy.
koniec krucjat - 1291 - upadek ostatniej twierdzy łacinników (Akka)
Królestwo Jerozolimskie – państwo założone przez krzyżowców podczas I wyprawy krzyżowej (1096-99) na terenie Syrii i Palestyny. Było ono lennem Stolicy Apostolskiej.
templariusze - nazwa wywodzi się od łacińskiej nazwy świątyni Salomona templum. Zakon ten został założony w 1118 roku przez rycerza Hugona z Payens, a ich regułę zakonną ułożył Bernard z Clairvaux.
joannici - zakon założony przez rycerzy włoskich. Ten zakon rycerski wyłonił się około 1130 roku z bractwa przy szpitalu św. Jana w Jerozolimie pod przewodnictwem Rajmunda z Puy.
krzyżacy - założony w 1190 przez księcia Fryderyka Szwabskiego. Pełna nazwa - Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie.



dobra to tyle :) ej nie wiem czy coś jeszcze więc jak coś znajdziecie to dodajcie :)

środa, 23 marca 2011

Zagadnienia na histe

622r.- ucieczka Mahometa z Mekki do Medyny
Koran
Założenia islamu

395r.
1453r.
Schizma wschodnia
Cezaropapizm
Kodeks Justyniana


496r. (chrzest Chlodwiga)
Merowingowie
Karolingowie
756r.
Pepin Krótki
Karol Wielki
Major Danus?
732r. (bitwa pod Poatie?)
Karol Młot
800r.
814r. (śmierć Karola Wielkiego)
843r. traktat Verdun
Na czym polegały reformacje Karola Wielkiego?


Podział słowian
Pierwsze państwa słowiańskie
?Demokracja wojenna



Charakterystyka stylu romańskiego
Biforia, triforia
Przykłady stylu rom. w Europie i Polsce


962r.-1806r.- I Rzesza
911r. wymarcie karolingów na terenie niemiec
Otton I
1075r. Dictatus papae
1077- ?
1122r. konkordat normandzki
spór o inwestuyturę
Grzegorz VII
Henryk IV
Anatema, interdykt


Krzyżaki: Przyczyny, skutki, I wyprawa krzyżowa,

koniec wypraw


Urban II
Synob w Clermont
Królestwo jerozolimskie
templariusze
joanici
krzyżacy


(1003-1018 -wojna polsko-niemiecka
1024- smierc henryka IV
1025 chrobry dokonuje koronacji królewskiej w gnieznie)

wtorek, 22 marca 2011

Religia

Dobra.
Nikt nie napisał to ja napisze:)

Na zastępstwach pisze, że I B na 3.lekcji (t.kmiecik) na WOLNE. wiec na 10,40 chyba przychodzimy;)

poniedziałek, 21 marca 2011

Góry w orogenezach - geografia

Parę osób pytało, czy wstawię, więc wstawiam. Z góry uprzedzam, że na pewno część mam źle, więc jak znajdziecie błąd, piszcie w komentarzu :)

KALEDONIDY (orogeneza kaledońska)
Europa:
·         G. Skandynawskie
·         G. Kaledońskie
·         G. Kambryjskie
·         Grampiany
·         Donegal
·         Wiclow
·         Sudety
Azja:
·         Pogórze Kazaskie
·         Sajany
·         Ałtaj
·         G. Południowochińskie
·         G. Richthofera
·         Ałtyn-tag
·         Tien-Szan
Ameryka Północna:
·         północno-wschodnia część Appalachów
·         północna Grenlandia
Australia:
·         G. Flindersa
·         Alpy Australijskie


HERCYNIDY (orogeneza hercyńska)
Europa:
·         Masyw Iberyjski
·         Masyw Armorykański
·         G. Świętokrzyskie
·         Masyw Centralny
·         Masyw Czeski
·         Masyw Reński
·         Kordyliera Centralna
·         G. Kantabryjskie
·         Korsyka
·         Sardynia
·         wschodnia Sycylia
·         południowe Włochy
·         Półwysep Kornwalijski
·         południowa Irlandia
·         Wogezy
·         Reńskie Góry Łupkowe
·         Harz
Azja:
·         Pogórze Kazaskie
·         Nowa Ziemia
·         Wielki Chingan
·         Wyżyna Mongolska
·         Wyżyna Tybetańska
·         Cinling-Szan
·         Tien-Szan
·         Ałtaj
Afryka:
·         Atlas
·         G. Smocze
·         G. Przylądkowe (południe RPA)
Ameryka Północna:
·         południowo-zachodnia część Appalachów
Australia:
·         środkowa część Wielkich Gór Wododziałowych
·         Tasmania

ALPIDY (orogeneza alpejska)
Europa:
·         Pireneje
·         G. Betyckie
·         Alpy
·         Apeniny
·         G. Dynarskie
·         Karpaty
·         Masyw Rodopski
·         G. Bihorskie
·         Bałkany
·         Peloponez
Azja:
·         Kaukaz
·         Himalaje
·         Pamir
·         Hindukusz
·         Zagros
·         Mekran
·         Taurus
·         G. Koriackie
·         Półwysep Kamczatka
·         Sachalin
·         Japonia
·         wschodnia część Półwyspu Koreańskiego
·         Filipiny
·         G. Arakańskie
·         Archipelag Malajski
·         Tajwan
·         Cypr
·         Karakorum
·         Kunlun
·         Elburs
·         Pontyjskie
Afryka:
·         Atlas
Ameryka Północna:
·         południowa Alaska
·         zachodnie pasma Kordylierów
Ameryka Południowa:
·         Andy
Australia
·         Nowa Zelandia
·         Nowa Gwinea

Zgubiłeś się? Odnajdź się na klasowym blogu ;)